Historia naszej parafii

Jedłownik należy do najstarszych parafii archidiecezji katowickiej. Najwcześniejsza wzmianka z 1239. Właścicielem wsi był komes Gosław, który w 1239, a więc przed najazdem Tatarów, posiadał w ziemi raciborskiej rozległe dobra. Istnieje prawdopodobieństwo, że w swej rodzinnej siedzibie - Jedłowniku ufundował kościół już w początkach XIII w. Parafia należała do dekanatu rybnickiego. W XVI w. Jedłownik wszedł w skład utworzonego dekanatu wodzisławskiego. Dawny kościół parafialny, drewniany, odbudowany w I połowie XVII w. istniał pierwotnie p.w. św. Marka. W 1688 obok św. Marka pojawia się św. Barbara jako patronka. W 1697 pozostaje jako patron tylko św. Marek. W XVIII w. św. Marek jako patron idzie w zapomnienie i powraca św. Barbara jako patronka kościoła.W 1885 kościół został odnowiony. W 1974 przeniesiony do Jastrzębia Zdroju, gdzie został poświęcony 3 XII 1974.

Obecny kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św.Antoniego z Padwy zbudowany został w latach 1949-1952. Poświęcony 21 IX 1952 przez biskupa koadiutora Herberta Bednorza. Projektantem kościoła był Hanak z Olzy. Wnętrze zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk. Na terenie parafii znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Siostry Opatrzności Bożej - Dom Generalny w Grodzisku Mazowieckim. Zgromadzenie to objęło w posiadanie zamek z przyległym ogrodem. W okresie międzywojennym Siostry prowadziły zakład dla moralnie zaniedbanych dziewcząt. W latach wojennych 1940-1945 dom przeznaczono jako schronisko dla przesiedleńców. Po wojnie, w 1945 Siostry odzyskały dom organizując w nim zakład opiekuńczy dla sierot, następnie dla głęboko upośledzonych dziewcząt.

DPS Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej - kliknij.