1.Kto może zostać Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej ?
Odp. :
Określa to Instrukcja z dnia 22 czerwca 1991 roku w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej wydana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna w wieku 25-65 lat, który:
a)zna podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno – liturgiczne
b)ma bardzo dobrą opinię w środowisku potwierdzoną opinią Proboszcza parafii
c)został zgłoszony do Kurii przez Proboszcza parafii
d)ukończył kurs przygotowawczy do pełnienia funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Św.
e)uzyskał Testimonium czyli upoważnienie Biskupa Diecezji do pełnienia funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej.

2.Czy Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej zostaje się dożywotnio?
Odp. :
Nie. Testimonium czyli upoważnienie Biskupa Diecezji do pełnienia funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej otrzymuje się na rok.

Upoważnienie zostaje przedłużone o kolejny rok po spełnieniu przez Szafarza następujących warunków:
a)udział w dniach skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w czasie Adwentu i Wielkiego Postu
b)udział w rekolekcjach zamkniętych dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w jednym z ośrodków rekolekcyjnych na terenie archidiecezji

3.Jakie są podstawowe zadania Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej w parafii?
Odp. :
Podstawowe zadanie Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej to zanoszenie Komunii Świętej do osób chorych, starszych, które nie mogą uczestniczyć w Mszy Świętej w kościele.
Dodatkowym zadaniem Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej jest pomoc - posługa podczas udzielania Komunii Świętej wiernym podczas Mszy Świętej. Pomocy tej udziela się na prośbę prezbitera, który przewodniczy Mszy Świętej. Podczas Mszy Świętej Nadzwyczajni Szafarze ubrani w alby zajmują miejsce w prezbiterium.

4.Dlaczego Szafarza nazywa się „nadzwyczajnym”?
Odp. :
Szafarzami „zwyczajnymi” Komunii Świętej są osoby, które pełnią tę posługę po uzyskaniu święceń jak biskup, prezbiter i diakon Szafarz „nadzwyczajny” to osoba świecka, która dostała upoważnienie biskupa do pełnienia funkcji szafarza

5.Jak zamówić wizytę Nadzwyczajnego Szafarza w domu chorego?
Odp. :
a)w zakrystii podając adres i kontakt telefoniczny
b)bezpośrednio u Nadzwyczajnego Szafarza

6.Kiedy przyjeżdżają Nadzwyczajni Szafarze do domu chorego?
Odp. :
a)objazd chorych Szafarze rozpoczynają po niedzielnej Mszy Świętej o godz. 9:30 i 11:00
b)Szafarze odwiedzają też chorych w święta (dni wolne od pracy)
W wyjątkowych sytuacjach można indywidualnie ustalić z Szafarzem godzinę wizyty w domu chorego

7.Jak Nadzwyczajni Szafarze zanoszą Komunię Świętą do domu chorego?
Odp. :
W naszej parafii Nadzwyczajny Szafarz ubrany w albę zanosi Komunię Świętą w specjalnie do tego celu wykonanym naczyniu (cyborium) umieszczonym w bursie, którą zawiesza na szyi.

8.Jak się przygotować na wizytę Nadzwyczajnego Szafarza w domu chorego?
Odp. :
W domu chorego należy przygotować stół nakryty białym obrusem, świece i krzyż. Miejsce na stole, gdzie Szafarz będzie mógł rozłożyć korporał i położyć cyborium.

9.Jak przebiega wizyta Nadzwyczajnego Szafarza w domu chorego?
Odp. :
W domu chorego Szafarz wspólnie z chorym i rodziną chorego odprawia krótkie nabożeństwo:
a) Obrzęd wstępny (modlitwa lub pieśń na powitanie Najświętszego Sakramentu)
b) Akt Pokuty
c) Liturgia Słowa Bożego (odczytanie fragmentu z Pisma Świętego)
d) Modlitwa Powszechna (modlitwa za kościół, za chorych)
e) Komunia Święta
f) Dziękczynienie

Najczęściej wizyta w domu chorego trwa do 15 minut. Gdy stan zdrowia chorego nie pozwala na tak długi udział stosuje się obrzęd skrócony.

10.Czy chory może jeść przed wizytą Nadzwyczajnego Szafarza i przyjęciem Komunii Świętej?
Odp. :
Post przed przyjęciem Ciała Pana Jezusa powinien wynosić:
a)15 minut dla osób chorych
b)1 godzina dla osób zdrowych
Do posiłków nie zalicza się przyjmowania leków i picia wody

11.Ile kosztuje wizyta Nadzwyczajnego Szafarza w domu chorego?
Odp. :
Nic. Nadzwyczajni Szafarze nie przyjmują żadnych opłat.

Tutaj można pobrać pytania i odpowiedzi w formacie PDF

Najczęściej zadawane pytania - kliknij