Rodziny Szensztackie

Grupa Rodzin Szensztackich jest najmłodszą grupą w naszej parafii. Została założona w maju 2011 roku. Aktualnie do grupy należy 8 małżeństw.

Spotkania prowadzi siostra M.Celina z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z Radlina.

Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc wyznaczył na Opiekuna Ruchu Szensztatckiego w Archidiecezji ks. Krzysztofa Winklera (proboszcza z Suszca).

Spotkania grupy odbywają się raz w miesiącu - najczęciej w pierwszy wtorek miesiąca.

Chętne małżeństwa zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Ruch Szensztacki powstał 18 października 1914 roku jako duchowa wspólnota wewnątrz Kościoła katolickiego.

Jego Założyciel i duchowy ojciec - Józef Kentenich (1885 - 1968) potrafił wydobyć na światło dzienne wartość człowieka i ukazać ją innym. W jego pracy kapłana i pedagoga, idea nowego człowieka w nowej wspólnocie przybierała coraz wyraźniejsze kształty.

Dziś w Ruchu Szensztackim istnieje ponad dwadzieścia rónych wspólnot: młodzież i dorośli, kobiety i męczyźni, żyjący samotnie i rodziny, kapłani i świeccy.

Wspólna duchowość, przymierze miłości z Maryją a także tzw. sanktuarium, które jako kopię Prasanktuarium - kaplicę z Szensztatu, można dziś znaleźć w ponad 180 miejscach na wszystkich kontynentach.

Maryja - nasza Matka Maryja czczona jest w sanktuariach szensztackich jako Matka Trzykroć Przedziwna (Mater Ter Admirabilis - w skrócie MTA). Tytuł ten Rodzina Szensztacka przejła od Kongregacji Mariańskiej, która w XVI w. rozrosła się i pręnie działała w Ingolstadt nad Dunajem.

Sam obraz jest kopią XIX - wiecznego malowidła włoskiego artysty Crosio i w sanktuarium pojawił się w 1915 roku. Tytuł ten wskazuje na wyjątkowe działanie Trójcy Świętej w osobie Maryi jako:
1. Wybranej Córki Boga Ojca,
2. Matki Syna Bożego,
3. Oblubienicy Ducha Świętego.

Jej szczególne działanie z tego miejsca polega na wypraszaniu trzech łask:
1.  Łaski zadomowienia,
2. Łaski wewnętrznej przemiany,
3. Łaski skutecznego apostolstwa.

Nic bez Ciebie, Nic bez nas

23 lutego 2013 roku to ważny dzień dla Ruchu Rodzin Szensztackich. W tym dniu w Sanktuarium Jedności w Zabrzu-Rokitnicy osiem rodzin naszej parafii zawarło przymierze miłości z Matką Bożą Trzykroż Przedziwną i stało się Współpracownikami Ligi Rodzin. Mszy Św. przewodniczył i przymierze przyjmował ks. proboszcz Eugeniusz Króliczek.
W czasie tej uroczystej mszy małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. Każdy otrzymał poświęcony medalik Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej jako znak zawartego przymierza.
Rodziny były przygotowywane do tej uroczystości od 2011 roku przez siostrę Celinę z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z Radlina.