Kręgi Matki Boskiej Pielgrzymującej

Historia Apostolstwa Matki Boskiej Pielgrzymującej

Pomysł peregrynacji małej kapliczki z obrazem Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej po raz pierwszy został podjęty w Ameryce Południowej w Roku Świętym 1950. Jest to forma nowej ewangelizacji, poprzez którą Ruch Szensztacki pragnie każdy dom uczynić "sanktuarium życia", a każdą rodzinę "domowym Kościołem".

Idea pielgrzymującego sanktuarium jest bardzo podobna do tej, jaka towarzyszy słynnym peregrynacjom obrazu Matki Bożej Częstochowskiej czy figury Matki Boskiej Fatimskiej. Chodzi w nich o duchowe nawiedzenie parafii i rodzin oraz skłonienie ich do ponownego przemyślenia chrześcijańskiego życia.

Peregrynacja Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej rozpoczęa się przed 50 laty w Brazylii. Rozwinął ją Joao Luiz Pozzobon (1904-1985), kupiec i rolnik, ojciec siedmiorga dzieci, człowiek niezwykle pomysłowy i oddany Kościołowi. W swojej rodzinnej miejscowości w Santa Maria przez dwa lata pracował przy budowie domu rekolekcyjnego i sanktuarium szensztackiego.

Tam też, w 1948 roku przy okazji wmurowania kamienia węgielnego poznał o. Józefa Kentenicha, założyciela Ruchu Szensztackiego. Wywarł on na Pozzobonie tak ogromne wrażenie, że ten wkrótce decyduje się wstąpić do powstającej wówczas pierwszej męskiej grupy szensztackiej.

Z czasem przyjmuje też święcenia diakonatu, które umożliwią mu roznoszenie Eucharystii do chorych. Zanim jednak to nastąpi, Pozzobon w 1950 roku włącza się w inicjatywę szesztackich rodzin z Santa Maria, które zaproponowały, by z okazji Roku Świętego rozpocząć nawiedzenie domów przez obraz Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej.

Zafascynowany owocami peregrynacji, licznymi nawróceniami i rozwiązaniem wielu problemów proponuje, by trwającą dwa miesiące wędrówkę sanktuarium kontynuować. W tym celu Pozzobon w 1952 roku składa obietnicę, że codziennie przez dwie godziny będzie do wyłącznej dyspozycji Matki Bożej.

Z szensztackim wizerunkiem Maryi zaczyna odwiedzać rodziny, szpitale, szkoły, więzienia i parafie. Przez 35 lat przemierzył ponad 140 tys. km głosząc orędzie przymierza z Maryją, najlepszą wychowawczynią życia.

Jego praca szybko przynosi owoce, a on sam zyskuje szacunek i uznanie ludzi. Jednen z księży powiedział nawet: "Kiedy już nic nie mogę osiągnąć, wtedy proszę Pana Pozzobona, by odwiedził daną osobę z Matką Pielgrzymującą. Po tych odwiedzinach ludzie zwykle są gotowi uporządkować swoje stosunki z Bogiem".

Aktywność Pozzobona nie kończyła się na odwiedzaniu rónych miejsc i domów. Dla brazylijskich rodzin, których problemy codziennie poznawał, zaczął organizować pomoc socjalną. Bezrobotnym załatwiał pracę, dzieciom organizował naukę, doprowadził nawet do wybudowania osiedla z 13 budynkami dla rodzin bez środków do życia.

Z czasem jego dzieło pielgrzymującego sanktuarium się rozrosło, a kapliczka z obrazem dotarła już do ponad 50 krajów. W każdym miesiącu odwiedza około 3 milionów rodzin na całym świecie.

Kręgi Matki Boskiej Pielgrzymującej w naszej parafii

W dniu 15.09.2013 podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji rodzin, które będą przyjmować Matkę Boską z Szensztatu ks. proboszcz E. Króliczek poświęcił 9 obrazów MBP i rozesłał obrazy do rodzin naszej parafii.
Obrazy zostały przekazane do Opiekunów poszczególnych Kręgów.

Po mszy odbyło się spotkanie rodzin - członków poszczególnych kręgów z siostrą Celiną z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z Radlina, która wyjaśniła zasady przyjmowania Obrazu MB i jego przekazywania kolejnym rodzinom.
Każdy Krąg wraz z Obrazem otrzymał w specjalnym pokrowcu modlitewnik, który może pomóc nam w spotkaniach z MB oraz etui z błogosławieństwem ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca i listą członków danego Kręgu.

Maryja odwiedza nasz dom, mieszkanie, naszą rodzinę przede wszystkim jako Matka. Chce być z nami nie tylko podczas modlitwy, ale również podczas codziennych naszych obowiązków jak sprzątanie, gotowanie, odrabianie lekcji itd.

W parafii zostało utworzonych 9 Kręgów składających się łącznie ze 120 rodzin. W wielu przypadkach Matka Boska odwiedza w danym domu nie jedną a wiele rodzin, co daje około 15% wszystkich rodzin w naszej parafii.

Krąg 1 - ulica Gosława
Krąg 2 - ulica Czyżowicka, Żwirki i Wigury, Cisowa
Krąg 3 - ulica Pszowska
Krąg 4 - ulica Górnicza i Kokoszycka
Krąg 5 - Turzyczka
Krąg 6 - Karokoszka
Krąg 7 - ulica Spódzielcza i Chopina
Krąg 8 - ulica Wolności i Karłowicza
Krąg 9 - ulica Wolności i ks. Roboty

Jak założyć nowy krąg?

Matka Boża chce raz w miesiacu na kilka dni odwiedzić i Ciebie. Ona ma CZAS dla swoich dzieci, a TY ?
Jeśli czujesz, że powinieneś zaangażować się w taką formę apostolatu dla nowej ewangelizacji swojego środowiska, a tym samym naszej Ojczyzny i Europy porozmawiaj z sąsiadami i stwórzcie nowy krąg.

Do utworzenie Kręgu potrzebnych jest 10 lub 15 rodzin. Przygotowaną listę rodzin chętnych do przyjmowania Matki Bożej przekaż do ks. proboszcza.

W razie pytań czy wątpliwości skontaktuj się z członkami Rodzin Szensztackich.