Legion Maryi

Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich. Powstał w Irlandii w 1921 roku, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że powstał 44 lata przed ogłoszeniem soborowego „Dekretu o apostolstwie świeckich”. Założycielem Legionu był Irlandczyk Frank Duff, żyjący w latach 1889-1980. Obecnie Legion działa na wszystkich kontynentach świata, skupiając 2 mln członków aktywnych i 10 mln tzw. członków wspierających.
Legioniści opierają swoją duchowość na pokorze i pobożności Maryi, działają pod duchowym przewodnictwem kapłanów, służą pomocą duchową wszystkim, którzy są w potrzebie - odwiedzają samotnych i chorych w domach, szpitalach i zakładach opieki społecznej, pracują wśród ludzi uzależnionych. Celem Legionu Maryi jest uwielbienie Boga i zdobycie świętości jego członków przez modlitwę i czynną pracę apostolską. W Polsce próby tworzenia grup legionowych zostały podjęte w 1948 roku. Ale dopiero na początku lat osiemdziesiątych, na życzenie Ojca św. Jana Pawła II, Legion Maryi wznowił skutecznie swą działalność. Obecnie istnieje już w wielu diecezjach. Główne ośrodki są w Warszawie, Lublinie, Zamościu, Katowicach.

W naszej parafii Legion Maryi został założony 24 sierpnia 2001 roku. Liczy 11 legionistów i 51 członków wspierających. Kierownikiem duchowym jest Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Cotygodniowe spotkania modlitewne, podczas których odmawiane są modlitwy legionowe i różaniec, odbywają się w piątki o godz. 15:30 w Domu parafialnym.

„Mówiąc dzisiejszym językiem, Legion Maryi, to jest grupa ludzi, która wspomaga Matkę Bożą – wyjaśnia bp Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, opiekun Legionu Maryi w Polsce – Ten Ruch ma wymiar ewangelizacyjny, jego zadaniem jest razem z Matką Bożą nieść Jezusa współczesnemu światu. Legioniści rozpowszechniają prasę katolicką, formą ewangelizacji jest też Cudowny Medalik, docierają do więzień, do domów samotnej matki, do ośrodków szkolnowychowawczych, ale nie z pomocą materialną, ja to bardzo podkreślam, tutaj chodzi o pokazanie temu człowiekowi potrzebującemu innego świata wartości niż ten, w którym on się znalazł….

…W czasach przesyconych informacjami, które nie zawsze przekazują prawdę i służą prawdzie, nie da się przecenić doniosłości oferowania mocnej formacji w wierze i modlitwie Kościoła, która spełnia się w waszych wspólnotach, w Legionie Maryi – mówił 12 września 2009 roku w homilii na Jasnej Górze bp Wacław Depo, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej - Wielkim błogosławieństwem jest laikat katolicki w Polsce, który wnosi wraz z kapłanami i osobami życia konsekrowanego własne dary, własne sposoby zawierzenia w służbę Kościołowi i całemu społeczeństwu. To do was należy zachęcanie, prowadzenie i ukierunkowywanie życia ludzkiego na wzór Maryi ku Chrystusowi, który jest naszą nadzieją życia”.

opracowała Janina Brzoza